O Nás

Klub vznikol 16. marca 2012, ako občianske združenie, ktoré sa sformovalo z malých skupiniek i jednotlivcov – nadšencov pre RC lietanie. V roku 2013 sme sa stali riadnym členom ZMOS-u, neskôr i LERMAS-u s registračným číslom SVK-125. V klube sú registrovaní členovia nie len z Častej, ale aj z bližšieho či širšieho okolia.

RC klub Častá sa hneď od svojho vzniku snažil zapájať do kultúrno-spoločenského diania v Častej, či už spoluorganizovaním MDD v roku 2013 alebo účasťou a prezentovaním na Minifeste 2014. No hlavne prezentovaním sa na svojich modelárskych podujatiach medzi ktoré patria Otváranie a Zatváranie neba, ktoré sú poňaté ako voľné klubové polietanie za účasti pozvaných priateľov, kolegov pilotov.

Naším hlavným podujatím roka je modelársky letecký deň s názvom

„AIR GRILL ČASTÁ“.

Je to náš modelársky sviatok, kde sa stretnú piloti so svojimi modelmi, ktoré v organizovanom lietaní predvádzajú iným kolegom pilotom a širokej verejnosti. A veru, býva sa na čo pozerať, čo obdivovať a o čom rozprávať. Stretávajú sa tu piloti z celého Slovenska a občas zavítajú do Častej aj hostia z Rakúska, Švajčiarska či z Čiech. Aj keď piloti pristupujú k svojim letovým ukážkam nanajvýš zodpovedne, nebráni to tomu, aby bola atmosféra podujatia uvoľnená, priateľská a všetci odchádzali z Častej s pocitom príjemne stráveného dňa medzi ľuďmi tej istej „krvnej skupiny“. 

Nie je to len prezentácia klubu, ale aj našej obce a celého mikroregiónu pod Malými Karpatmi, ktorý mnohí piloti navštívia po prvý raz. O to príjemnejšie býva zistenie, ak nás po roku navštívia opäť a mnohokrát v ešte hojnejšom počte.

RC klub Častá spolupracuje aj s Veterán Tatra klubom Šenkvice, ktorý si zvolil náš AIR GRILL za jednu zo zastávok, na trase svojho veteránskeho podujatia, konajúceho sa v ten istý deň.

V roku 2014 sa klubu v rekordne krátkom čase (cca za 4 mesiace) podarilo vybudovať nové RC letisko na ploche 2,5 ha, nachádzajúce sa juhovýchodne od obce. Všetci členovia klubu investovali do tejto výstavby obrovské úsilie a nespočetné množstvo hodín práce.

Vznikol tak areál, ktorého devízou je veľká trávnatá plocha, v susedstve ktorej vznikla v tieni stromov príjemná oddychová zóna. V nej si okrem stolov s lavicami pre tých starších našli miesto aj pieskovisko a hojdačky pre najmladších rodinných príslušníkov – možno budúcich pilotov.

Kvality areálu mali v minulosti možnosť vyskúšať aj organizátori, účastníci a návštevníci podujatia pod názvom DEŇ DRONOV, organizátori a súťažiaci piloti v kategórii vetroňov F3K, alebo XXL, no i účastníci mini-zrazu vozidiel VW chrobák, ktorí si RC letisko Častá zvolili za miesto konania svojho podujatia.

Okrem nich navštevuje naše letisko aj niekoľko pravidelných neklubových pilotov, ktorým charakter, podmienky a prostredie vyhovujú a radi sa k nám vracajú, z čoho máme radosť aj my. Nakoľko oni sú tým kladným odrazom našej práce – úsilia a uisťuje nás to v presvedčení, že cesta po ktorej kráčame, je tá správna.

Tešíme sa na stretnutia s Vami na RC Letisku Častá.

RC KLUB ČASTÁ